ESOA Champs 22 Oct 2006Mon 23/10/2006 21:00
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2005

   Pl Name                 Club               Cl.     Class      Time 



White  (3)            2.2 km  25 m   7 C             

    1 Freddie Carcas       INT                Wh      M7        27:52 
    2 Katy Lowthian        RR                 Wh      W5        31:16 

      Finlay Duncan        KFO                Wh      M10         dns 



Yellow  (6)           2.7 km  50 m   7 C             

    1 Max Bloor            INT - ESOA         M10Y              31:22 
    2 Hannah Ledlie        INT - ESOA         W10Y              34:38 
    3 Rachel Hendrie       FVO                Ye      W10       35:52 
    4 Alex Carcas          INT - ESOA         M10Y              37:39 
    5 Daniel Johnstone     ESOC - ESOA        M10Y              39:46 

   nc Tina+Demi Lardener   INT                Ye              1:00:22 



Orange  (12)          3.0 km  110 m   8 C            

    1 Craig Nolan          ESOC - ESOA        M12O              27:36 
    2 Andrew Lindsay       ESOC - ESOA        M12O              30:20 
    3 Rona Lindsay         ESOC - ESOA        W12O              30:31 
    4 Owain Ramsay         ELO - ESOA         M12O              32:53 
    5 Emma Young           TINTO              W12O              35:39 
    6 Karen Maxwell        RR - ESOA          W12O              37:27 
    7 Morven Dean          FVO                W12O              41:47 
    8 Max Ledlie           INT - ESOA         M12O              54:54 

      Iain Cattermole      RR - ESOA          M12O                 mp 
      Connor Johnstone     ESOC - ESOA        M12O                dnf 
   nc Laura Hendrie        FVO                Or                49:16 
   nc Katrina Adam + 2     IND                Or                   mp 



Lt Green  (12)        3.4 km  210 m   10 C           

    1 Tal Ramsay           ELO - ESOA         M14LG             44:30 
    2 Sarah Tullie         RR - ESOA          W14LG             46:32 
    3 Lynn Young           TINTO              W14LG             59:13 
    4 Pat Squire           INT                LtG     M55     1:03:02 
    5 Eilidh Nolan         ESOC - ESOA        W14LG           1:03:19 
    6 Ciaran Johnston      ESOC - ESOA        M14LG           1:16:30 
    7 Suse Coon            ESOC               LtG     W55     1:23:25 
    8 Joyce Rammell        SOLWAY             LtG     W55     1:26:02 
    9 Rachel Kirkland      IND                LtG     W35     1:28:52 
   10 Jim Morrison         IND                LtG     M50     1:53:42 
   11 Rehan Mackenzie      ESOC - ESOA        M14LG           2:41:49 

      Alasdair Vickers     IND                LtG     M16          mp 



Short Green  (5)      2.8 km  150 m   8 C            

    1 Jen Leonard          FVO                ShG     W35       45:26 
    2 Janet Clark          ESOC - ESOA        W60SG           1:02:00 
    3 Jim Clark            ESOC - ESOA        M70SG           1:09:16 
    4 Claire Duncan        KFO                ShG     W35     1:12:22 

      John Barrow          INT                ShG     M60         dnf 



Green  (24)           4.3 km  230 m   9 C            

    1 Tom Ryan             ESOC - ESOA        M16G              52:55 
    2 Robert Philp         KFO - ESOA         M60G              55:23 
    3 Maggie Scrugham      ESOC - ESOA        W45G              58:40 
    4 Stephan Hrobar       SOLWAY             M16G            1:00:30 
    5 Petr Hrobar          SOLWAY             Gr      M40     1:06:37 
    6 Jim Moffat           KFO                Gr      M55     1:08:19 
    7 Tyler Morrison       ESOC - ESOA        M16G            1:08:54 
    8 Pascal Lardet        FVO                Gr      M35     1:12:42 
    9 Sally Lindsay        ESOC - ESOA        W50G            1:15:33 
   10 Margaret Dalgleish   ESOC - ESOA        W50G            1:15:52 
   11 Bill Gauld           ESOC - ESOA        M60G            1:20:50 
   12 Eileen Maxwell       RR                 Gr      W40     1:27:34 
   13 Anne Stevenson       ESOC - ESOA        W55G            1:29:49 
   14 Fiona Findlay        ESOC - ESOA        W55G            1:30:37 
   15 Simon Firth          ESOC               Gr      M21     1:32:06 
   16 Lorna Young          TINTO              W45G            1:33:44 
   17 Clare Lardner        INT - ESOA         W45G            1:36:02 
   18 Trina Rogerson       ELO - ESOA         W55G            1:43:51 
   19 Anne Thom            ESOC - ESOA        W55G            1:44:55 
   20 Katy Lessells        ESOC - ESOA        W55G            1:52:10 
   21 Dick Warren          RR - ESOA          M60G            1:55:36 

      Jenny Cattermole     RR - ESOA          W45G                dnf 
      Lynsey Thomson       TINTO              W18G                dnf 
      Mairi Northcott      ELO - ESOA         W16G                dnf 



Blue  (40)            6.5 km  250 m   13 C           

    1 Blair Young          TINTO              M45Bl             56:29 
    2 Robert Bloor         INT - ESOA         M45Bl             57:37 
    3 Mark McLeod          ESOC - ESOA        M18Bl           1:01:01 
    4 Phil Smithard        KFO - ESOA         M55Bl           1:02:07 
    5 David Kershaw        ESOC - ESOA        M55Bl           1:04:38 
    6 Michael Stewart      ESOC - ESOA        M45Bl           1:05:11 
    7 Petri Tonteri        IND                Bl      M35     1:06:54 
    8 Heather Hartman      INT - ESOA         W35Bl           1:07:37 
    9 Crawford Lindsay     ESOC - ESOA        M50Bl           1:09:06 
   10 Roger Jackson        WCOC               Bl      M55     1:10:56 
   11 Bill Stevenson       ESOC - ESOA        M55Bl           1:12:38 
   12 Anne Straube         EUOC - ESOA        W21Bl           1:12:42 
   13 Janice Nisbet        ESOC - ESOA        W40Bl           1:15:59 
   14 Max Carcas           INT                Bl      M35     1:18:31 
   15 Chris McLeod         ESOC - ESOA        W40Bl           1:18:39 
   16 Gerry Thomson        TINTO              M50Bl           1:21:58 
   17 Mark Kassyk          ESOC - ESOA        M45Bl           1:23:15 
   18 Emily Seaman         INT - ESOA         W21Bl           1:23:41 
   19 Bill Mason           INT - ESOA         M55Bl           1:23:47 
   20 Roger Scrutton       ESOC - ESOA        M55Bl           1:23:52 
   21 Leslie Dalgleish     ESOC - ESOA        M55Bl           1:24:22 
   21 Malcolm Cattermole   RR                 Bl      M40     1:24:22 
   23 Helena Nolan         ESOC - ESOA        W40Bl           1:24:54 
   24 Benedict Bate        ESOC - ESOA        M55Bl           1:25:02 
   25 Anna Sloan           IND                W21Bl           1:25:52 
   26 Keith Dawson         INT - ESOA         M45Bl           1:26:48 
   27 Pete Younger         ELO - ESOA         M50Bl           1:27:17 
   28 Margaret MacKenzie   WCOC               Bl      W45     1:27:45 
   29 David Northcott      ELO - ESOA         M45Bl           1:28:05 
   30 John Ramsay          ELO - ESOA         M45Bl           1:29:09 
   31 Richard Webb         INT - ESOA         M45Bl           1:29:12 
   32 Alastair Lessells    ESOC - ESOA        M55Bl           1:29:32 
   33 Jason Simpson        TINTO              Bl      M21     1:32:07 
   34 John Coon            ESOC - ESOA        M55Bl           1:38:11 
   35 Andrea Davison       IND                W21Bl           1:40:29 
   36 Ronny Lardner        INT - ESOA         M50Bl           1:43:21 
   37 Robert Findlay       ESOC - ESOA        M50Bl           1:47:32 
   38 Sheila Strain        ELO - ESOA         W40Bl           1:47:48 

      Euan Mackenzie       ESOC - ESOA        M45Bl               dnf 
   nc Ian Maxwell          RR                 Bl      M45       50:27 



Brown  (15)           7.7 km  320 m   18 C           

    1 Ben Hartman          INT - ESOA         M35Br             59:44 
    2 Martin Dean          FVO                Br      M45     1:03:51 
    3 Fraser Purves        FVO                M35Br           1:04:57 
    4 Hazel Dean           FVO                Br      W45     1:16:15 
    5 Stewart Reid         TAY - ESOA         M40Br           1:17:50 
    6 Richard Beattie      ESOC - ESOA        M21Br           1:23:53 
    7 Andrew Dalgleish     ESOC - ESOA        M21Br           1:24:25 
    8 Kenneth Daly         INT - ESOA         M40Br           1:25:40 
    9 Chris Morgan         IND                M21Br           1:30:33 
   10 Colin Ledlie         INT - ESOA         M40Br           1:36:19 
   11 Matthew McCullagh    TAY - ESOA         M40Br           1:38:04 
   12 Mark Wood            ESOC - ESOA        M35Br           1:44:59 
   13 David Clark          AYROC              M35Br           1:53:04 

      Andy McLeod          ESOC - ESOA        M40Br               dnf 
      Philip Marshall      IND                Br      M45         dnf